T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
YOZGAT / SARIKAYA - Karayakup İlkokulu

Tarihçe

İli : Yozgat

İlçesi :Sarıkaya

Kasabanın Adı :Karayakup

Tarihçesi :

Karayakup Kasabası 1956 yılında Karayakup Köyü ile Terzili Köyünün birleşmesi ile belediyelik olmuştur.Köylerin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Anlatılanlara göre ismi belli olmayan bir kişi bu mevkinin sulu ve sazlık olması nedeniyle manda otlatmaya gelmiş,daha sonraları ev yaparak buraya yerleşmiştir.

Halkın yerleşmesinden sonra köyle oluşmuş , özellikle Terzili Köyü Ermenilere ait bir köymüş.Kilise dahi yapmışlar.Çeşitli sebeplerle Ermeni halkı göç edince,köy boşalmış, yerine komşu ilçe ve köylerden halk gelmiş ve yerleşmiş.Komşu ilçe ve köylerinden başka Erzurum,Erzincan gibi doğu illerinden ve Yunanistan , Bulgaristan , Romanya´dan göçmen olarak gelip yerleşenler de olmuştur.Karayakup Mahallesi´nin % 20´si ,Terzili Mahallesi´nin % 50´sinden fazlası göçmenlerden oluşmaktadır.

Şu an halkın tamamı Müslüman olup belediye alanında üç tane cami bulunmaktadır.Ayrıca belediye alanında tarihi bir köprü de bulunmaktadır.Coğrafi Özellikleri:Kasabanın ilçeye olan uzaklığı 8 km´dir.Terzilli Mahallesi´nden yol 6 km´dir.

Kasabanın İklimi:

Yazları sıcak ve kurak ,kışları soğuk ve yağışlı ,ilkbahar ve sonbahar mevsimleri de bol yağışlı geçmektedir.

Kanak Deresi ve civarı hafif düzlük olup , genellikle dağlık bir alana sahiptir.Belediye sınırları içinde ormanlık alan yoktur.Halkın dikmiş olduğu bol miktarda kavak, söğüt ve meyve ağaçları vardır.Belediye civarında Taş Tepe ,Pekmez Tepe , Kartal Tepe , Geyik Tepe adlı yükseltiler vardır.

Karayakup Mahallesi 200, Terzili Mahallesi 150 hane olmak üzere kasaba toplam 350 haneliktir.En son nüfus sayımına göre de belediye nüfusu 3000 kişidir.

Eğitim Durumu:

Karayakup Belediyesi´nde okuma-yazma oranı % 80 civarındadır.Halkın eğitime ilgisi oldukça fazladır.Özellikle Terzili Mahallesi sakinleri eğitime daha çok önem vermekte maddi ve manevi yardımlarını esirgememektedir.

Karayakup ve Terzili Mahallelerinde 1946 yılında ilkokul , iki mahallenin ortasına 1974 yılında ortaokul yaoılmış olup, şu anki ortaokulun yanına ek derslikler yapılarak okul birleştirilip Karayakup İlköğretim Okulu´na 1997-1998 eğitim öğretim yılında dönüştürülmüştür.

Halkın orta ve yüksek öğrenime ilgisi fazla olup devam oranı oldukça yüksektir.Yüksek öğrenim sonucu savcı, doktor, subay, astsubay, memur, öğretmen , polis, uzman çavuş gibi çeşitli alanlarda çalışanlar vardır.

Ulaşım Durumu:

Karayakup Kasabası´nın yolları asfalt olup , yılın dört mevsimi ilçe ile ve il ile olan ulaşımı aksamadan sağlanmaktadır.

Belediye otobüsleri ilçe ile olan ulaşımı sağlamakla birlikte halk özel arabalar ile de ulaşım sorununu gidermektedir.

Belediye dahilinde televizyon hemen her evde bulunmaktadır.Kasaba etrafındaki yükseltiler nedeniyle çukurda kaldığı için yayınlar ancak uydu aracılığı ile alınmaktadır.Yine uydu cihazı da hemen her evde kullanılmaktadır.

Kasaba da hemen her evde telefon da bulunmaktadır.

Sağlık Durumu:

Kasabada genel olarak mevsimlere bağlı hastalıklar görülmektedir.Halkın sağlıkla ilgili şikayetleriyle kasabada bulunan sağlık ocağı personeli ilgilenmektedir.

Kasabada eczane olmaması nedeniyle ilaç gereksinimi ilçeden karşılanmaktadır.

Yerleşim ve Mimari Durum:Karayakup ve Terzili Mahallelerinde binalar betonarme ve kerpiçten yapılmıştır ve genel olarak dört oda bir salondan oluşur.Son zamanlarda günümüz tekniğiyle modern binalar da yapılmaktadır.Bina duvarlarında taş ve tuğla kullanılıp ; binalar banyo ,tuvalet, oturma odası, misafir odası , yatak odası gibi bölümlerden oluşur.

Eski binalar tek katlı olmasına rağmen günümüzde iki katlı binalar ağırlıktadır.

Halk ısınma ihtiyacını odun ve kömürle gidermekte , maddi durumu yeterince iyi olmayanlar sadece odun ve tezek yakmaktadır.Elektriği olmayan ev yoktur.Bunun yanı sıra her evde su tesisatı da mevcuttur.

Ekonomik Durum:

Kasaba halkının ekonomisi tarıma dayalıdır.Kasabada bakkal, demir doğrama atölyesi, fırın gibi işyerleri mevcut olmakla birlikte ekonomi genelde tarıma dayalıdır.Arpa, buğday, pancar gibi tarım ürünleri bol miktarda yetiştirilmektedir.AZ miktarda da elma ağaçları vardır.

Mera alanının fazla olmayışı nedeniyle hayvancılık pek gelişmemiştir.Halk ancak kendi ihtiyacını giderecek kadar hayvan beslemektedir.

Örf ve Adetler:

Kasaba halkı düğünlerde, bayramlarda, ölümlerde tam bir dayanışma içindedirler.Halkın geneli kış mevsiminde kahvehanelerde ve odalarda eğlenmekte olup kadınlar ise evlerde misafirliklerde, eğlenceler düzenleyerek vakit geçirmektedirler.

Yemekler Türk mutfağından olup bölgesel yemekler yapılmakla birlikte çevreden gelen işçi ve memur ailelerinden de etkilenilerek değişik yemeklerle mutfaklar geliştirilmiştir.

Kasabada Bulunan Kurum ve Kuruluşlar:

. Belediye Başkanlığı
. İlköğretim Okulu
. Sağlık Ocağı
. Kooperatif
. Muhtarlıklar
. Parti Temsilcilikleri

Yayın: 05.12.2012 - Güncelleme: 19.01.2013 13:38 - Görüntülenme: 992